www.empatik.net
Ana SayfaHakkımızdaGaleriBirbirimizi Eğitelim Okuluİletişim
1. Empatik Nedir?

Empatik.net, "referanslı iş arayanların" "referanslı işverenlerle" buluşması için bir dizi faaliyetleri gönüllü olarak yapan bir hizmetler dizisidir. 18 yıldan beri verdiğimiz bu hizmete, 2005 yılından beri www.empatik.net İnsan Kaynakları web sitemiz üzerinden destek veriyoruz. Bu siteyi tamamen referans eksenli kurgulayıp geliştirdik.

2. Empatik, bir İşveren için neler yapabilir?

18 yıldan beri yapılan faaliyetler sonucunda referanslı insanlardan oluşmuş olan bir özgeçmiş havuzundan işverenlerin ihtiyacı olan vasıflarda eleman bulmak mümkündür. Ayrıca internet üzerinden işverenin vereceği eleman ilanları ile bu havuza yeni eklenecek referanslı elamanlar bulabilir. Bu referanslı insanlar bizim bizzat tanıdığımız insanlar olabildiği gibi kişisel referans zinciri ile gelmiş insanlar da olabiliyor. Bu insanların, yerleştirdiğimiz firmalardan bu kişilerle ilgili elde ettiğimiz bilgiler ile bu kişilerin referans değerleri zaman içerisinde daha netlik kazanıyor. Diğer bir hizmetimiz olan "www.StajOkulu.com" vasıtasıyla oluşan havuzdan da firmalara eleman yönlendirmeleri yapıyoruz.

3. Referans Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Referansları 2 kategoride ele alıyoruz; Profesyonel Referanslar ve Kişisel Referanslar. Profesyonel Referans;Kişinin teknik kabiliyetleri ile ilgili bilgiler bizde bulunan özgeçmişleri sayesinde ve bu kişi ile ilgili çeşitli metotlarla topladığımız bilgilerden oluşmaktadır. İşe yerleştirme aşamasında verilen Profesyonel Referanslardan (kişilerden) bizzat arayarak da bu bilgileri tamamlayabiliyoruz.

"Kişisel Referans" ise; bizim esas itibariyle ilgilendiğimiz referanstır. Kişisel ahlakı ile ilgili bilgiler ve bu ahlakın işe yansıyan şekli bizi en çok ilgilendiren kısmı. Profesyonel referans bilgisi zaten elde edilebiliyor. Hizmet verdiğimiz referanslı kurumlar- işverenler- referanslı kişileri işe alacakları zaman o kişiye ait olan bizdeki –yayınlanmayan- özel bilgiler de bu kurumlarla uygun bir formatta paylaşılmaktadır. Web sitemizde kurguladığımız algoritmalar sayesinde referanslı kişi ve kurumların ihtiyaçlarını karşılamaları diğer referanssız kişi ve kurumlara göre daha öncelikli ve kolay gerçekleşiyor.

4. Empatik Kimlere Hizmet Verir?

Empatik, referanslı kişi ve kurumlara hizmet vermeyi öncelemektedir.

Bir kuruma Genel Müdür, Koordinatör yerleştirmeyle ilgilendiği kadar bir şoförün, çaycının, ofis*boyun da iş bulmasını aynı derecede önemser. Buradaki önem (ilgilenilme) derecesini daha çok kişinin/kurumun referansı ve ihtiyaç seviyesi belirliyor.

Hizmetin kapsamını ve hizmet verdiğimiz insanların sayısını artırmaya gayret ediyoruz.

Referans zinciri içerisinde olmanın toplumumuzda çok önemli bir değer olduğuna inanıyoruz.

5. Hangi Yöntemlerle İş – Eleman Buluyoruz?

İnternet üzerinde işarayan-işveren buluşmalarının haricinde, kişilerle/kurumlarla bizzat ilgilenilerek de tarafların buluşması sağlanır. Bu süreçte de Empatik’e aktif rol düşer. İşe başlama –istihdam- sağlandıktan sonra Empatik’in birinci dönem sorumluluğu-işi sona erer. İkinci aşmada, buluşmanın sağlanmasından sonra da tarafların memnuniyetleri takip edilir ve zaman içerisinde kurumların ve kişilerin referans dereceleri daha da netleşir.

6. Neden Empatik.net?

Bu gün itibariyle, bu hizmet eşi olmayan ve yeri doldurulamayan bir hizmettir. 18 yılda oluşmuş olan kültür ve birikim, bu hizmeti vermek için çok büyük yatırımlar yapmak isteyecek birilerinin de elde edemeyeceği bir birikimdir. Çünkü bu işe vakit-para harcamanın yanında gönüller de işe katık edilmiştir.

İnsanlara iş bulmanın ve eğitmenin, bu zamanda hayırların en büyüklerinden olduğuna inanmış, bu hizmetlerden manevi hazlar alan kişileriz. İhtiyacı olan işsiz bir insana 1.000YTL maaşlı iş bulmanın 5.000YTL nakdi yardım yapmaktan –her bakımdan- daha değerli olduğuna inanıyoruz.

7. Empatik.Net’in Diğer Sitelere Nazaran Teknik Bir Üstünlüğü Var Mıdır?

Günümüzde insan kaynakları sitelerinde en büyük problem değerlendirilmemiş özgeçmiş çöplüklerinin oluşmasıdır. Empatik.net işarayan ve işveren arasında güvenilirlik oluşturacak bir sistem sağlayarak hem kişilere hem de kurumlara bir güvenilirlik puanı belirler.

Henüz başvuru yapmadan işarayanların özgeçmişleri sistem tarafından değerlendirilmiş olup bir puanları olur. Bu da başvurduğu kuruma büyük avantaj sağlar. Başvuranların puanlarına bakılarak zaten ön eleme yapılmış olur.

İşarayanların da amacı sadece iş bulmak değil kendilerine en uygun kurumu seçerek verimli olabilecekleri bir iş bulmak olduğu için kurumların güvenilirlik puanları onların işlerini kolaylaştıracaktır. Hazırlanan kullanıcı ara-yüzüyle kullanıcının yapmak istediği işlemleri en kolay ve etkin bir şekilde yapmasına olanak sağlar.

8. Bu Güne Kadar Kaç Kişiye İş Buldunuz?

Çeşitli kurumlarda iş bulmasına vesile olduğumuz insanların birçoğu ile direk ilgilenerek sonuç elde etmemize rağmen birçoğu ise tamamen bizim bizzat müdahalemize gerek kalmadan kurmuş olduğumuz web sitemizin üzerinde iş buluyorlar. Web sitemiz, bizzat müdahale etmeden de referans sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesi üzerine kurgulanmıştır. Zaman içerisinde işverenlerden ve işe yerleşmiş kişilerden aldığımız geri dönüşlerden yola çıkarak çok rahat bir şekilde yüzlerce kişiye iş bulduğumuzu söyleyebiliriz.

9. Hizmetin Yansıması!

Doğru buluşmaların sağlanmasının yani ahlak eksenli referans sisteminin gerçek hayatta işleyiş sürecinin internete taşınmış hali olarak dışa yansımaktadır.

10. Empatik.net’in Hizmetlerinde Kaç Kişi Çalışıyor?

2 adet tam zamanlı ve 4 adet de yarı zamanlı olmak üzere 6 kişi çalışıyor. İhtiyaç durumunda gönüllü olmak üzere -üniversite hocaları ve uzman kişilerden oluşan- öğretmen/teknik destekçi olarak da 100’ün üzerinde kişi çalışıyor. Esasında hizmet verdiğimiz hemen herkes -verdiğimiz hizmetlerden hiç bir maddi beklenti içerisinde olmadığımızı bizzat müşahede ettikleri için- her zaman Empatik için hizmet etmeye hazır olduklarını beyan etmekteler, dolayısıyla bir kaç yüz tane çalışanımız var desek uygun olur.

11. İnsan Kaynaklarından Başka Verilen Diğer Hizmetler Nelerdir?


a. www.StajOkulu.com: Son 6 yıldan beri staj yeri bulmakta güçlük çeken referanslı kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yine gönüllü olarak yaz dönemi StajOkulu açıyoruz.

Staj Okulunda gönüllü ders veren hocalarımız, ya üniversitelerden ya da sektörde hâlihazırda çalışan kişilerden oluşmaktadır. Yaptığımız organizasyon çerçevesinde bu hocalar uzman oldukları konularda belli gün ve saatlerde ders vermekteler. Ders yeri olarak da kendi özel yerimiz olmadığı için bazen herhangi bir dershane kiralıyoruz ya da bazı derneklerin salonlarını kullanıyoruz. Şimdilik kendimize ait bir yerimizin olmaması yaptığımız eğitim organizasyonlarımızda bizi fazlaca zorluyor.

Bu StajOkulu organizasyonunda ders verdiğimiz konularımız; mesleğimiz olmasında dolayı ağırlıklı olarak bilgisayar teknolojileri; yazılım, database, e-imza, MIS-DSS, RFID, vb. olmaktadır. Ayrıca son sınıf öğrencilerimizi iş hayatına hazırlama, mülakat teknikleri, kişisel gelişim konularında geleceklerine bir yön çizebilmelerine katkı sağlayacak dersler de programda yer alıyor. Yaklaşık 40 gün süren bu organizasyonlarımız sonunda, her yıl 35-50 kadar öğrenci farklı konularda, uzman kişilerden aldıkları bilgilerle donanmış oluyorlar. Böylece eğilimlerinin daha da netleşmesi sağlanırken, eğitimlerin sonunda, iş hayatına adım atmadan önce ilk eğitim sertifikalarını da alarak kendilerine güven de elde etmiş oluyorlar.

b. BirbirimiziEğitelimOkulları: StajOkullarından elde ettiğimiz tecrübelerden yola çıkarak yine ücretsiz BirbirimiziEğitelimOkulları’nı açtık. Bu eğitim sisteminde de yine gönüllü öğretmenler ders veriyor. Belli bir konuda uzman olan öğretmenimizi belirledikten sonra o konuda eğitilmek isteyen referanslı kişileri tespit ediyoruz. Bu kişiler çevremizde bildiğimiz herhangi bir öğrenci olabileceği gibi bir şirkette çalışan müdür ya da elemanlar olabilir. Şu an için yetersiz imkanların olduğu bir derslikte toplayıp belli bir plan dahilinde bu eğitimleri veriyoruz.

c. BiribirimiziTanıyalım: Son olarak da web sitemiz ve mail grupları vasıtasıyla BiribirimiziTanıyalım yayınları yapmaya başladık. Amaç ise; yine referanslı – Ahlaklı- insanların birbirleri ile tanışmasını ve bir birleriyle iş yapmasına platform oluşturmak. Bu konuda da sanal haberleşmenin ötesinde, gerçek mekanlarda bir araya getirme çalışmaları da yapacağız.

d. AB Projeleri: Girişimci Engelliler grubuna katkı sağlamak için Avrupa Birliği’nin çeşitli projelere sağlamış olduğu hibe programlarından; yardımcı olduk. Bu proje ile de engelli kardeşlerimizin istihdamına yönelik var olan hizmetlerimizi genişletmiş ve daha sistematik hale getirdik.

12. Bundan sonra ne yapmak niyetindeyiz?

a. Öncelikle bu güne kadar verdiğimiz hizmetlerin kalitesini artırarak sürekliliğini sağlamak zorundayız. Ana hedefimiz verdiğimiz hizmetin kalitesini bu işi ticari olarak yapan firmaların kalitesinin üzerine çıkarmak. Diğer sitelerin en büyük açmazı olan ÖzGeçmiş Çöplüğü" oluşturmak yerine tanımlı insanların bulunduğu bir ÖzGeçmiş Havuzu" oluşturmak ve yine referanslı iş verenlerin hizmetine sunmak.

b. İnsan Kaynakları işletmeciliği ve web sitesi işletmeciliği ile ilgili yıllara dayalı tecrübelerimizden ve güncel ihtiyaçlardan yola çıkarak web sitemizi sıfırdan dizayn edip yeniden yazmaya başladık.

c. Yeni Bir dershane ortamı oluşturmak niyetindeyiz. 20 tane kadar bilgisayar ve diğer ekipmanlarla da donatılmış bir derslik oluşturarak "BirbirimiziEğitelim" serimizin frekansını artırmak, her güne derslerle doldurmak gibi bir niyet taşıyoruz.

d. Web sitemizi farklı bir yaklaşımla yeniden geliştiriyoruz – yazıyoruz-

13. Ne tür masraflarımız var?

Maaşlar, kariyer günleri, StajOkulu organizasyonları giderleri, Fuar Katılım giderleri, Kariyer Günleri Giderleri, BirbirimiziEğitelimOkulu, dernek kurulumu vs. gibi bir masrafımız da söz konusu.

Kendi firmamızın ofisini kullandığımız için, kira, elektrik, telefon, doğalgaz, bilgisayar, internet, yeme, yol, taşıt vs. gibi bir ofise ait giderlerimizin hiç birisini karşılamamıza gerek kalmıyor. Yani bu giderleri kendi firmamız karşılıyor. Ayrıca, ihtiyaç durumunda bir çok gönüllü insanlar da hizmet ediyor ve bunlara da ücret ödemiyoruz.

14. Bu Güne Kadar Masrafları Nasıl Karşıladınız?

Bu güne kadar hiç bir gönüllü hizmetimizden dolayı herhangi bir maddi beklentiye girmedik ve maddi gelir elde etmedik.

Bu hizmetlerimiz için bir dönüm noktası dediğimiz profesyonel bir web sitesi yapmaya karar verdiğimizde bir dış yardım aldık.

15. Neye İhtiyacımız Var?

Bu güne kadar bin bir gayret ve zahmetlerle gelmiş olan bu güzel hizmetin gelişimi için, "BirbirimiziEğitelimOkulu"nun (bir derslik) donatılmasını sağlayacak bir sponsora ihtiyacımız var.

16. Ne zamana kadar ücretsiz hizmetler vermeye devam edeceksiniz?

18 yıldan beri verdiğimiz bu ücretsiz hizmetlerimiz ile bir hüsnü kabul gördüğümüzü müşahede ediyoruz. Hizmetleri bir dernek çatısı altına aldıktan sonra, bu güne kadar verdiğimiz temel hizmetlerin haricindeki yeni ekleyeceğimiz bir çok katma değerli hizmetlerimizi de referanslı kişi ve kurumlara sunacağız.

17. Dernek Kurma.

Verdiğimiz hizmetlerin bizimle kaim olmaması ve ömrünün uzun olabilmesi için bu hizmeti bir çok insanın sahipleneceği bir dernek açılışını da 2007’nin üçüncü çeyreğinde hayata geçirmiş olacağız. Bu hizmetlerin tümünü bu dernek çatısı altında devam ettireceğiz.

18. İş Kur Belgesi.

Kanuni zorunluluk olan ve İş Kur tarafında belirlenmiş, sayılı adette verilen "Özel İstihdam Bürosu" belgemiz de mevcuttur. Bu belgeye sahip olmayan kurumlar bu hizmeti vermesi kanuni olarak yasaklanmıştır.

19. Sonuç Olarak;

İyi insanların her bakımdan gelişmiş ve birbirleriyle tanışmış olmasının kötülükleri azaltacağına inanıyoruz. Toplumsal dönüşümlerin Ahlaklı insanların donanımlı ve organize olması, üstelik de cesur ve gayretli olması ile mümkün olduğuna inanıyoruz. Ve inanıyoruz ki şu andaki rahatımızı bizden önce bir sürü eziyet ve gayretlere gark olmuş insanlara borçluyuz. Bu borcumuzu da ancak bizden sonraki nesillere faydalı olacak eserler bırakmak için karınca misali de olsa bir şeyler yapmakla ödeyebiliriz.

Çok güçlü bir şekilde esen modern yaşam rüzgarının bizden çalıp götürdüğü bir çok değerimizi muhafaza etmekte zorlanıyoruz. Bu değerlerin en başında, HİÇ BİR KARŞILIK BEKLEMEDEN başka insanlara da bir takım faydalar sağlayarak (özellikle eğiterek ve iş bularak) ben merkezli bir yaşam sürmenin ötesinde BİZ yaklaşımı temelli bir hayat kurgulanmasına katkı yapma gayreti gelmektedir.

18 Yıldan beri bu hizmetlerden dolayı bu dünyaya dönük herhangi bir kazanç elde etmeyi düşünmediğimiz gibi bundan sonrası ile ilgili de böyle bir hesabımızın olmadığını bir kez daha ifade etmiş olalım.

Burhan.Koca@Empatik.net
Empatik Kurucusu.

04 Temmuz 2007 Çarşamba